Stanovení ceny vodného a stočného pro rok 2014

Zveřejněno: 5. 3. 2014, zapsal: Lukáš Fišer, přečteno: 1523x

Zastupitelstvo obce se na svém jednání dne 3.3.2014 zabývalo stavem vodohospodářského majetku obce a stanovením ceny vodného a stočného pro rok 2014. Nejprve byli zastupitelé seznámeni s akcemi, které byly v loňském roce v této oblasti realizovány:

• vybudování nového vodovodního řadu v části obce Na Rudě,
  • zmapování dalších vodovodních řadů v lokalitě Bartošova vila, Zahrádky, Staré sídliště včetně výměny nefunkčních prvků (hydranty, šoupata apod.),
  • stavební práce na budovách vodojemu vedle Zámečku (střecha, hromosvody, odvodnění, fasáda),
  • rekonstrukce odlehčovací komory před restaurací Na Růžku a převedení větve ze západní strany obce na ČOV,
  • prodloužení kanalizace v části obce Na Okrouhlici,
  • nákup nových celonerezových čerpadel do čerpacích stanic na kanalizaci.

Podrobný popis některých nejvýznamnějších investic včetně fotogalerie si můžete prohlédnout zde:

file icoInvestice na vodohospodářském majetku - 2013.pdf (9,1 MB)

Pro rok 2014 máme v plánu realizovat následující akce:

• zmapování zbytku vodovodní sítě v obci včetně výměny nefunkčních prvků (šoupata, hydrany apod.) v lokalitách Na Okrouhlici, Nové sídliště a Chejlavy,
  • dokončení opravy budov vodojemů vedle Zámečku,
  • nákup moderního zařízení na vyhledávání podzemních sítí,
  • pokračovat v mapování průběhu kanalizačních řadů a jejich zkamerování především v oblasti starého sídliště a kolem hlavní silnice  v souvislosti s přípravou projektů na rekonstrukcí chodníků a komunikací,
  • osazení zpětných klapek na kanalizační přípojky k nemovitostem nad Markovou vilou, které jsou při velkých deštích pravidelně zaplavovány.

Cílem všech těchto akcí je vodohospodářský majetek řádně zmapovat a na základě toho provádět efektivní investice tak, aby byla zajištěna spolehlivá dodávka kvalitní vody do domácností i firem a následné řádné čištění splaškových vod na ČOV a tím zlepšování životního prostředí. Všechny tyto akce však stojí nemalé finanční prostředky, které z velké části hradí obec ze svého rozpočtu, v roce 2013 to bylo přes 2,5 mil. Kč. Přesto jsme se rozhodli, že i v roce 2014 nebudeme náklady na tyto investice zahrnovat do ceny vodného a stočného a budeme je dále hradit z rozpočtu obce. Cena vodného a stočného proto zůstává stejná, jako v roce 2013, tzn.:

• vodné: 37,79 Kč včetně DPH / m3
  • stočné: 25,30 Kč včetně DPH / m3
  • CELKEM: 63,09 Kč včetně DPH / m3

Je však poctivé říct, že je velkou otázkou, zda tento princip bude možné udržet i v dalších letech, kdy ze strany státu i EU je stále patrnější snaha o to, aby vodohospodářská oblast byla víceméně samofinancovatelná, tzn. aby veškeré investice byly součástí ceny vodného a stočného. Touto otázkou se bude muset zabývat budoucí zastupitelstvo vzešlé z podzimních komunálních voleb.

file icoVyúčtování V+S za rok 2013.pdf (159,5 KB)

file icoKalkulace V+S na rok 2014.pdf (158,7 KB)

Ing. Lukáš Fišer, starosta obce