Stanovení ceny vodného a stočného pro rok 2013

Zveřejněno: 11. 3. 2013, zapsal: Lukáš Fišer, přečteno: 1643x

Zastupitelstvo obce se na svém jednání dne 4.3.2013 zabývalo stavem vodohospodářského majetku obce a stanovením ceny vodného a stočného pro rok 2013. Nejprve byli zastupitelé seznámeni s akcemi, které byly v loňském roce v této oblasti realizovány:

• úprava výtlačného potrubí vody z vrtů v Hamru na úpravnu vody (ÚV) ve vazbě na jeho nutné proplachy
  • přepojení potrubí výtlaku z čerpací jímky do aktivace čističky odpadních vod (ČOV)
  • vyřešení parkovacích stání v areálu ÚV a ČOV
  • nové oplocení areálu ÚV a ČOV
  • řešení havárie vody v Pražské ulici směrem na Mýto
  • řešení zamrzání hydrantu v areálu firmy OLBRICH u ÚV v zimním období
  • výměna hydrantu a osazení šoupěte u č.p. 178 (staré sídliště)
  • výměna čerpadel ve vrtech za nerezová (1x vrt Hamr, 1x akumulace Hamr, 1x akumulace Střelnice) – ostatní již vyměněny
  • řešení poklesu tlaku ve vodovodních řadech v Nádražní ulici a Za viaduktem – zřízení automatické tlakové stanice na ÚV
  • řešení zápachu z kanalizačního řadu před bytovým domem č.p. 181 ve starém sídlišti (p. Lehner) – musí vyřešit SVJ (starý domovní rozvod)
  • změna odběru el. energie pro ÚV + ČOV z firmy OLBRICH
  • technicky a evidenčně připravit opatření ke zrušení tzv. „redukovaného stočného“ od 1.1.2012 s tím, že od tohoto data všichni odběratelé bez výjimky platí plné stočné
  • dořešení vydání povolení k vypouštění přečištěných vod z ČOV do Holoubkovského potoka (do r. 2016)
  • aktualizace provozního řádu stokové sítě
  • stanovení ochranných pásem všech vodních zdrojů (vrty) a jejich zanesení do katastru nemovitostí
  • majetkově a katastrálně dořešeny stavby vodojemu u Zámečku

Na základě tohoto seznamu realizovaných akcí je zřejmé, že ačkoliv se v loňském roce udělal v této oblasti obrovský kus práce, vodohospodářský majetek v naší obci není v dobrém stavu a je nutné vyvinout maximální úsilí k jeho dalšímu zlepšování. Pro rok 2013 máme proto v plánu realizovat následující akce:

• pokračovat v mapování průběhu vodovodních řadů v obci (především v oblasti starého sídliště, zahrádek a Bartošovy vily),
  • vybudování nového vodovodního řadu v části obce Na Rudě
  • připravit technické řešení pro rozdělení tlakových pásem vodovodních řadů ve střední části obce
  • výměna nefunkčních šoupat na vodovodní síti
  • prodloužení kanalizace Na Okrouhlici
  • rekonstrukce odlehčovací komory před restaurací Na Růžku
  • rekonstrukce čerpací stanice a odlehčovací komory u Markovy vily + poldr na Těškovské

Cílem všech těchto akcí je vodohospodářský majetek řádně zmapovat a na základě toho provádět efektivní investice tak, aby byla zajištěna spolehlivá dodávka kvalitní vody do domácností i firem a následné řádné čištění splaškových vod na ČOV a tím zlepšování životního prostředí. Všechny tyto akce však stojí nemalé finanční prostředky, které z velké části hradí obec ze svého rozpočtu. Pro rok 2013 se proto zastupitelstvo rozhodlo, že část těchto investic zahrne do kalkulace ceny vodného a stočného, což bude mít za následek nárůst ceny vodného a stočného o 4,62 Kč za 1 m3. Důležité je však upozornit, že i tak zůstane cena vody v naší obci v porovnání s většími obcemi v okresu Rokycany podprůměrná.Nárůst ceny vodného a stočného pro rok 2013 je tedy způsoben těmito faktory:

• částečným zahrnutím investic do vodohospodářského majetku do ceny vodného a stočného,
  • míra inflace v roce 2012 činila 3,3 %,
  • od 1.1.2013 se zvýšila snížená sazba DPH ze 14 % na 15 %,
  • v loňském roce se cena vodného a stočného v součtu oproti roku 2011 nezvyšovala.

Pro rok 2013 tak platí následující ceny:

• vodné: 38,24 Kč včetně DPH / m3
  • stočné: 24,79 Kč včetně DPH / m3
  • CELKEM: 63,03 Kč včetně DPH / m3

file icoVyúčtování V+S za rok 2012.pdf (627,2 KB)

file icoKalkulace V+S na rok 2013.pdf (154,5 KB)

Ing. Lukáš Fišer, starosta